Dlaczego hydroizolacja fundamentów ma tak duże znaczenie?

Z pojęciem fundamentów spotkał się każdy z nas. Są one niezwykle istotne, ponieważ zapewniają stabilność nieruchomości i przenoszenie jej ciężaru na grunt. Jednak niekiedy inwestorzy mimo solidnych fundamentów nie uwzględniają w planach budowy zabezpieczenie ich przed działaniem wody gruntowej i wilgocią. I właśnie w tym momencie pojawia się kolejne ważne pojęcie, jakim jest hydroizolacja fundamentów. Czym jest i dlaczego jest tak ważna? W jakim celu się ją przeprowadza? O tym można przeczytać poniżej!

Czym jest hydroizolacja fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów to zabieg budowlany, który powinien zostać przeprowadzony w każdym budynku, a nie tylko w tym znajdującym się na terenie podmokłym. Wilgoć w domu to niewątpliwie zmora dla jego mieszkańców, a pojawi się, jeżeli nie zostaną zastosowane skuteczne izolacje przeciwwilgociowe. Dzięki nim istnieje możliwość uniknięcia kosztownych i nieplanowanych remontów. W dużym skrócie można powiedzieć, że hydroizolacja fundamentów to warstwa ochronna pomagająca zapobiec uszkodzeniom konkretnej powierzchni przed działaniem wody gruntowej i wilgocią. Zabezpieczenie fundamentów warto uwzględnić już w planach budowy i ich wylewania. Niestety dość często szczegóły, czyli rodzaj materiału, opis, czy umiejscowienie są określane bardzo ogólnie, a to nie jest dobry pomysł. Przy izolacji fundamentów należy pamiętać o wyborze dobrej jakości materiałów i odpowiednim systemie. Tylko tak można bowiem zachować trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Hydroizolacje, iniekcje poziome i pionowe -stabilizacja i podnoszenie fundamentów z ekspertami Cover

Dlaczego izolacja fundamentów jest potrzebna?

Wilgoć nawet w niewielkich ilościach może stanowić zagrożenie dla kolejnych elementów budynków. Zwłaszcza, jeśli zostały one osadzone w gruncie. Przed przystąpieniem do izolacji fundamentów należy sprawdzić, na jakim poziomie są wody gruntowe. Nie oznacza to jednak, że gdy jest on dość niski, to nie trzeba nic robić. Brak izolacji fundamentów, jej nieprawidłowe wykonanie, złe dobranie, czy uszkodzenie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji np. pogorszonej termoizolacji budynku, rozwoju pleśni, czy też uszkodzenia konstrukcji.

Izolacja przeciwwilgociowa – kiedy jest potrzebna?

Izolacja przeciwwilgociowa potocznie nazywana również lekką stosowana jest w przypadku fundamentów, które znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych i częściach konstrukcji narażonych na krótkotrwałe działanie wody. Izolację przeciwwilgociową można zastosować, jeżeli woda opadowa wsiąka w podłoże na tyle szybko, że się nie spiętrza. Nawet przy obfitych opadach. Ważne jest również to, aby w okresie największych opadów poziom wody gruntowej utrzymywał się poniżej ław fundamentowych (elementy konstrukcji, na których opiera się budynek). Izolacja przeciwwilgociowa nie jest podatna na wodę opadową i wilgoć podciąganą kapilarnie, czyli do górnej części budynku. Bez obaw można ją zastosować na terenach piaszczystych. Sprawdzi się również na gruntach mniej przepuszczalnych, ale niezbędne będzie wykonanie drenażu. Izolację przeciwwilgociową można podzielić na pionową i poziomą.

Naprawa i zabezpieczanie konstrukcji betonowych z Cover

Czym jest izolacja pozioma fundamentów i kiedy się ją stosuje?

Izolacja pozioma fundamentów powinna pokrywać wierzchnią część ław i ścian fundamentowych. Najczęściej układana jest około 30 cm powyżej terenu. Do jej wykonania stosuje się dobre folie hydroizolacyjne lub dwie warstwy papy asfaltowej. Izolacja pozioma to doskonały sposób na zabezpieczenie ściany fundamentowej i piwnic przed zaciąganiem wody z gruntu w górną stronę budynku oraz przenikaniem jej do murów.

Izolacja pionowa fundamentów – charakterystyka i zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, izolacja pionowa fundamentów zamieszczana jest na pionowej powierzchni ściany fundamentowej. Jej zadaniem jest ochrona przed dostaniem się wody gruntowej do budynku. Izolacje przeciwwilgociowe pionowe i poziome powinny być ze sobą połączone, co pozwoli nam na zabezpieczenie budynku przed podciąganiem kapilarnym wody i wilgocią.

Iniekcje i izolacje budowlane ze specjalistami z Cover

Kiedy niezbędna jest izolacja przeciwwodna?

Nie trudno się domyślić, że izolacje przeciwwodne zamiennie nazywane są ciężkimi, ale także średnimi. Podobnie jak w przypadku izolacji przeciwwilgociowych kluczowe znaczenie ma tutaj poziom wody gruntowej. Jeżeli sięga powyżej fundamentów, to dom stoi w wodzie. Tym samym woda napiera na poszczególne elementy konstrukcji budynku. Właściwa hydroizolacja fundamentów w domu z piwnicą w takiej sytuacji wymaga zastosowania płyt, zamiast ław. Ciężkie izolacje przeciwwodne są najszczelniejsze, dlatego zaleca się jej wybór na gruntach nieprzepuszczalnych. Z kolei średnie na przeciętnie wilgotnych terenach.

Uszczelnianie i hydromonitoring gruntu, fundamentów

Jakie materiały wykorzystywane są do hydroizolacji fundamentów?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, które można wykorzystać do izolacji fundamentów. Jednak ich wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany i dopasowany do rodzaju izolacji. Do najbardziej popularnych należą:

Izolacja przeciwwilgociowa lekka. Folie izolacyjne, jedne warstwy papy, masy KMB, szlamy uszczelniające cementowe. Z mas bitumicznych można wyróżnić: papy i lepiki asfaltowe.

Izolacja przeciwwodna średnia. Masy KMB, mineralne masy hybrydowe, folie, szlamy uszczelniające cementowe, masy asfaltowe.

Izolacje przeciwwodne ciężkie. Masy KMB, masy asfaltowe, papy, mineralne masy hybrydowe, beton wodoszczelny, szlamy uszczelniające cementowe.