Izolacja pozioma fundamentu- co należy o niej wiedzieć?

Izolacja fundamentów zabezpiecza budynek oraz jego konstrukcję przed wilgocią, wodą, jak i przemarzaniem. Ponadto izolacja pozioma ład fundamentowych ochrania ściany przed pękaniem w wyniku osiadania obiektu. Jej wykonanie możliwe jest na etapie budowy domu, jak i w przypadku już istniejących budynków. Prawidłowy wybór hydroizolacji fundamentów, jak i profesjonalne wykonanie poszczególnych prac są niezwykle ważne. Warto pamiętać, że woda stanowi ogromne zagrożenie dla budynków, jak i osób w nich przebywających. Wilgoć przenikająca w ściany doprowadza do rozwoju grzybów i pleśni. Jak wygląda układanie izolacji poziomej?

Rodzaje izolacji fundamentów

Izolację fundamentów można podzielić na izolację poziomą, czyli izolację płyty albo ław fundamentowych oraz izolację pionową ścian fundamentowych. Oprócz tego rozróżnia się izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną. Do wykonywania izolacji niezbędne okazuje się sprawdzenie tego, jaki poziom wody gruntowej występuje w danym obszarze. Ważny jest też sam rodzaj podłoża czy też sposób posadowienia konstrukcji. Jeśli wymagania hydroizolacyjne są dosyć wysokie, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynnej masy polimerowo-bitumicznej.

iniekcje i izolacje tuneli i obiektów przemysłowych

Izolacja pozioma fundamentów

Izolacja pozioma fundamentów wykorzystywana jest w celu zabezpieczenia ławy albo płyty fundamentowej i ścian fundamentowych. To właśnie ona zabezpiecza w poziomie wszelkie wymieniowe obszary. Izolacja fundamentów pozioma musi być zlokalizowana między ścianą fundamentową a ławą fundamentową, a także we wszystkich powierzchniach, gdzie ściany fundamentów schodzą się z elewacją budynku. Właściwa izolacja fundamentów obejmuje także ściany piwniczne, znajdujące się poniżej poziomu parteru obiektu. Dzięki odpowiedniej izolacji fundamentów budynek chroniony jest przed podciąganiem kapilarnym wody oraz przenikaniem jej wewnątrz murów.

Prace hydroizolacyjne - iniekcje poziome fundamentów

Izolacja pozioma fundamentów- dlaczego jest tak ważna?

Jak już wcześniej wspomniano, celem hydroizolacji poziomem jest przeciwdziałanie podciąganiu kapilarnemu. Jest to dokładnie przenoszenie się wilgoci z niższych kondygnacji budynku, na te wyższe. Użycie hydroizolacji sprawia, że fundament jest bardziej wytrzymały, a mury nie pękają. Ponadto obiekt jest chroniony przed negatywnym wpływem wilgoci, nie nie tylko na podłogi, ale także na wszystkie inne obszary domu. Izolacja pozioma fundamentów pełnie też inną ważną funkcję, gdyż ochrania nieruchomość przed jej możliwym osiadaniem.

Dobrze ułożona izolacja sprawia, że nie musimy martwić się kosztownymi remontami w przyszłości. Aby jednak izolacja spełniła wszystkie swoje zadania, bardzo istotne jest dobranie wysokiej jakości materiałów. Na rynku dostępne są specjalne zaprawy i tynki o właściwościach wodoszczelnych. Dzięki nim lepiej ochraniają one obiekt przed możliwym przeniknięciem w niego wilgoci i rozwojem groźnych dla zdrowia człowieka pleśni i grzybów.

Przedsiębiorstwo budowlane Cover Technologies oferuje profesjonalne usługi budowlane

Źle wykonana izolacja pozioma fundamentów- konsekwencje

Woda jest niezwykle niebezpiecznym żywiołem, który wyniszcza konstrukcję budynku. Bez trudu przenika w nieruchomość, znajdując wszelkie słabo uszczelnione obszary. Nawet małe zaniedbanie w izolacji domu może sprawić, że będziemy musieli zmagać się z dosyć poważnymi konsekwencjami w przyszłym czasie. Błędy projektowe można oczywiście naprawić poprzez podbijanie ław czy podcięcia muru.

Trzeba jednak pamiętać, że są one dosyć kosztowne. Niewłaściwie wykonana izolacja pozioma fundamentów skutkuje przenikaniem wilgoci czy pękaniem ścian, a także rozwojem grzybów i pleśni na ścianach. Jej brak czy też nieprofesjonalne położenie wiąże się z dosyć dużymi wydatkami, które musimy ponieść na naprawę czy wykonanie izolacji, ale także pozbycie skutków działania wilgoci na budynek.

lotos_roboty_budowlane

Kiedy należy wykonać izolację fundamentów?

Pozioma izolacja fundamentów powinny być wykonana na etapie ich wykańczania. Jest to ważne, gdyż w późniejszych krokach budowy nieruchomości może być to już utrudnione czy niemożliwe, na przykład przez nadbudowane na fundamentach konstrukcje. Nie tylko dostępność do fundamentów jest problemem. W późniejszych etapach budowy obiektu wzrasta także koszt wykonania izolacji. Najlepiej więc przystąpić do jej położenia na etapie budowy samych fundamentów.

Rodzaje izolacji poziomej- przeciwwilgociowa i przeciwwodna

Nie bez znaczenia jest wybór hydroizolacji fundamentów. Do wyboru mamy izolację przeciwwilgociową i izolację przeciwwodną. Izolacja przeciwwilgociowa znajduje zastosowanie, jeśli nieruchomość i jej fundamenty osadzone są w gruncie dobrze przepuszczającym wodę i niespoistym. Może być to piasek albo żwir. W tym wypadku nawet przy silnych opadach deszczu woda opadowa sprawnie wsiąknie w grunt i będzie gromadziła się w rejonie fundamentów domu. Wtedy najlepszą opcją będzie izolacja przeciwwilgociowa fundamentów.

A kiedy warto sięgnąć po izolację przeciwwodną? Izolacja przeciwwodna sprawdzi się, jeśli fundament obiektu osadzony jest w gruncie mało przepuszczalnym, spoistym. Jeśli istnieje ryzyko oblewania wodą gruntową fundamentów czy też przez silne opady deszczu, wtedy najlepiej zastosować właśnie izolację przeciwwodną.

iniekcja pozioma fundamentów

 

Jakich materiałów używa się do hydroizolacji?

Hydroizolacja pozioma nie sprawi nam trudności jeśli chodzi o wybór materiałów. Do izolacji poziomej fundamentów wykorzystuje się zazwyczaj papę albo folię. Papę układamy w sposób dwuwarstwowy, natomiast do jej klejenia używamy lepiku. Jeśli chodzi o polietylenową folię czy folię z PVC, w zupełności wystarczająca okazuje się już jedna warstwa. Nie trzeba jej też zgrzewać z podłożem czy też kleić, gdyż takie folie mają tłoczoną fakturę, przez co idealnie przylegają do zaprawy. Inaczej wygląda trochę izolacja pionowa fundamentów. Wykonując izolację pionową, najczęściej sięga się po papę i folię polietylenową, mocowane oraz łączone metodą zgrzewania.

Dużą popularnością cieszą się też inne rozwiązania. Warto wspomnieć zwłaszcza o membranach EPDM, czyli syntetycznym kauczuku, masach polimerowych czy masach bitumicznych. Niekiedy do wykonania izolacji pionowej fundamentów wybierane są też emulsje asfaltowe czy akrylowe. W sprzedaży dostępne są też specjalne zaprawy hydroizolacyjne czy też dodatki do zapraw, które potęgują właściwości wodoodporne danego produktu. Aby uniknąć wszelkich problemów z hydroizolacją fundamentów, dobrym rozwiązaniem jest wylanie ich z betonu wodoodpornego.

cover - iniekcje i izolacje budowlane - usuwanie nagłych wycieków wody

Sprawdź nasze produkty do iniekcji np. żywice iniekcyjne : https://covertechnologies.com/produkty/

 

Izolacja pozioma fundamentu- jak ją wykonać?

Hydroizolację poziomą fundamentów należy wykonać dopiero po zakończeniu prac nad betonowym podkładem podłogi na gruncie, który powinno się wykonać wraz z wierzchem ścian fundamentowych. Dzięki temu część izolacji wystająca poza obręb murów przetrwa w nienagannym stanie do chwili, gdy zakładana będzie izolacja przeciwwilgociowa podłogi. Co ważne, izolacje położone na jednym poziome przeciwdziałają miejscom załamania papy, co wpływ na wyższą szczelność warstwy izolacyjnej. Ważne jest jednoczesne wykonywanie izolacji poziomej i izolacji pionowej, gdyż daje to pewność, że zakład wystający poza obręb murów nie zostanie naruszony w czasie przeprowadzania pozostałych prac budowlanych.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów- krok po kroku

1. Najpierw przygotowujemy podłoże. Oczyszczamy ścianę fundamentową z wszelkich pyłów, zanieczyszczeń, nierówności. Powierzchnię dodatkowo odtłuszczamy. Pozbywamy się też ostrych krawędzi, a fugi między bloczkami fundamentowymi szpachlujemy zaprawą cementową na gładko. Raki w ścianach wylewanych szpachlujemy.

2. Powierzchnię ściany fundamentowej gruntujemy specjalnym preparatem przy użyciu pędzla, wałka, szczotki albo natrysku hydrodynamicznego.

3. Na wyschniętą warstwę gruntu nakładamy pędzlem albo wałkiem pierwszą powłokę hydroizolacyjną.

4. Robimy wyoblenie przy użyciu masy szpachlowej, po wyschnięciu pierwszej warstwy, na połączeniu ławy oraz ściany fundamentowej.

5. Nakładamy drugą warstwę hydroizolacji, po wyschnięciu fasety.

6. Po wyschnięciu drugiej warstwy możemy przystąpić do klejenia styropianu, przy pomocy Abizolu czy kleju do styropianu.

7. Przystępujemy do montażu folii kubełkowej.

8. Fundamenty zasypujemy dopiero po kilku dniach, kiedy to wszelkie warstwy hydroizolacji poziomej dobrze się ze sobą zwiążą.

iniekcje fundamentów - poziome

Sprawdź nasze usługi: https://covertechnologies.com/uslugi/

Jak poprawnie wykonać izolację przeciwwodną ?

1. Przygotowujemy podłoże, oczyszczamy je z zanieczyszczeń, wyrównujemy.

2. Nakładamy pierwszą powłokę wodochronną z masy typu KMB. To produkt szybkowiążący, który tworzy grubowarstwową i bezspoinową powłokę asfaltową. Masę nakładamy pacę i przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Robimy wyoblenia na połączeniu ławy i ściany fundamentowej, jeszcze przed wyschnięciem warstwy.

3. Podłoże wzmacniamy siatką, tuż po nałożeniu pierwszej warstwy masy. Zatapiamy siatkę w masie, uwzględniając 10 cm zakładu na jej łączeniach. W kolejnym kroku przeciągamy powierzchnię gładką częścią pacy.

4. Wykonujemy drugą warstwą wodochronną, nakładając ją krzyżowo po wyschnięciu pierwszej warstwy oraz fasety.

5. Kleimy styropian, po wyschnięciu drugiej powłoki. Używamy do tego specjalnego kleju.

6. Przystępujemy do montażu folii kubełkowej, po czym zasypujemy fundamenty, kiedy izolacja dobrze zwiąże.

podnoszenie i stablizacja fundamentów oraz iniekcja fundamentów (pozioma, pionowa)

Zapraszamy do kontaktu: https://covertechnologies.com/kontakt/

O czym należy pamiętać, wykonując izolację poziomą?

  • przed położeniem hydroizolacji należy koniecznie zagruntować powierzchnię ścian,
  • warstwa izolacji musi znaleźć się nie tylko pod ścianami zewnętrznymi, ale również wewnętrznymi ścianami nośnymi i ścianami działowymi,
  • powierzchnia ścian fundamentowych musi być równa i pozbawiona grudek zaprawy.

Szukając profesjonalnej firmy zajmującej się izolacją fundamentów, jak i materiałów najwyższej jakości, warto sprawdzić ofertę covertechnologies.com. Warto pamiętać, że fundament wpływa na stabilność całego obiektu, a jego prawidłowa izolacja to podstawa.