Jak profesjonalnie wykonać słupy fundamentowe?

Słupy fundamentowe są to niezbędne elementy konstrukcyjne wielu budynków. To one służą do przenoszenia na podłoże gruntowe obciążeń, które pochodzą z obiektów nośnych. Jednak decydując się na słupy fundamentowe koniecznie należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która w fachowy i profesjonalny sposób podejmie się ich wykonania.

Co to jest ława fundamentowa?

Ława fundamentowa jest to rodzaj fundamentu uważany za jeden z tradycyjnych i niezwykle trwałych, zapewniających wysoki poziom stabilności dla budowanego obiektu. To element, który cieszy się ogromną popularnością. Ławy fundamentowe wykonuje wielu wykonawców. Warto mieć na uwadze, że ten element konstrukcyjny w połączeniu ze ścianami fundamentowymi skutecznie przenosi ciężar budynku na grunt, dzięki czemu zapewnia mu wytrzymałość oraz stabilność, a także stwarza najwyższy poziom bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, że w porównaniu do płyty fundamentowej jest to element bardziej czasochłonny. Płyta fundamentowa to bardzo funkcjonalny element budowy, ale jej wykonanie jest zdecydowanie szybsze w porównaniu do ławy fundamentowej.

Kiedy wykonać ławę fundamentową, a kiedy stosować płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa jest jednym z rodzajów fundamentu, który nie potrzebuje głębokich wykopów. Jej atutem jest szybki proces wykonania oraz schnięcia. Płyta fundamentowa podobnie jak ława fundamentowa stanowi podłoże do wybudowania budynku. Jest to element, który potrzebuje odizolowania styrodurem od gruntu. Płyta fundamentowa znalazła szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym. To ona zapewnia sukcesywne przenoszenie ciężaru budynku na podłoże gruntu zapewniając konstrukcji wysoki poziom stabilności oraz bezpieczeństwa.

Co to jest ława fundamentowa?
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Warto mieć na uwadze, że płyta fundamentowa to bardzo korzystne rozwiązanie. Ponadto zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru budynku na całej swojej powierzchni. Różnica pomiędzy płytą fundamentową, a ławą fundamentową na pewno jest w cenie, ponieważ zdecydowanie korzystniej cenowo wypada ława fundamentowa, czyli tradycyjna forma elementu konstrukcji stosowana do przeważającej części budownictwa, ponieważ do wykonania ław fundamentowych stosuje się mniej materiałów, stąd koszt jest zdecydowanie niższy. Z kolei przy budowie płyty fundamentowej wymagane jest zastosowanie zbrojenia oraz izolacji. Ponadto beton rozkładany jest na całej powierzchni płyty, co generuje kolejne koszty.

Jednak dużym atutem jest szybkość wykonania płyty fundamentowej, dzięki czemu mniejszy jest koszt robocizny, niż w przypadku ławy fundamentowej. Zwykle firmy budowlane do wykonania płyty fundamentowej, która ma rozmiary około 100 metrów kwadratowych potrzebują około 3-4 dni roboczych. Z kolei do wykonywania ław, a jednocześnie ścian fundamentowych zajmuje nawet 4 tygodnie, w zależności od zastanych warunków pogodowych. Różnica pomiędzy płytą fundamentową, a ławą fundamentową nie tylko opiera się o koszt.

Różnice wykonania ław fundamentowych a płyt fundamentowych

Warto mieć na uwadze, że poza samą ceną powstania oraz tempem prac prowadzonych przy powstaniu płyty fundamentowej lub ławy fundamentowej bierze się pod uwagę straty ciepła w powstałym budynku. Płyty fundamentowe izoluje się od gruntu na całej powierzchni, dzięki czemu w przyszłości można liczyć na wygenerowanie oszczędności cieplnych, dlatego domy pasywne i energooszczędne budowane są niemalże wyłącznie na płytach fundamentowych. Z kolei ławy fundamentowe wykonuje się z izolacją po obrysie budynku, przez co nie wykazują w przyszłości tak dużej oszczędności cieplnej.

Dlatego zastanawiając się, które rozwiązanie jest bardziej korzystne dotyczące zainstalowania ław fundamentowych czy płyty fundamentowych biorąc pod uwagę koszty wyjdą one porównywalnie, ponieważ przy płycie fundamentowej generowane są koszty związane z materiałami, z kolei wyższe nakłady należy położyć na robociznę w przypadku budowania law fundamentowych. Duże znaczenie przy wyborze ma rodzaj gruntu oraz liczba warstw gruntu.

Różnice wykonania ław fundamentowych a płyt fundamentowych

Etapy wykonania słupów fundamentowych?

Słupy fundamentowe są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego domu czy innego obiektu budowlanego. To one odpowiadają za właściwe przeniesienie ciężaru domu na grunt stanowiąc oparcie dla całej konstrukcji. Warto dodać, że zbrojenie słupów fundamentowych jest konieczne, podobnie jak betonowa wylewka, która powinna posiadać odpowiednią konsystencję. Niezależnie od tego, gdzie i pod jaką konstrukcję służą słupy fundamentowe warto mieć na uwadze, że stosowane są również pod budowę altan oraz tarasów. W tym przypadku do zrobienia słupków fundamentowych można użyć tekturowych tulei szalunkowych, które sprawdzają się w stu procentach.

Żelbetowe stopy fundamentowe czy betonowe?

Warto mieć na uwadze, że wykopy pod takie słupki fundamentowe można zrobić przy pomocy wiertnicy gruntowej. Kolejnym etapem jest wytyczenie na danym terenie, gdzie powstanie obiekt dokładnego rozmieszczenia słupków fundamentowych. Tę czynność wykonuje się na przykład za pomocą linek oraz stalowych prętów. To właśnie w tych miejscach powinny znaleźć się otwory w gruncie, w których zostaną umieszczone tuleje, a kolejno zbrojenie wykonane z prętów, dzięki czemu zostanie zwiększona nośność.

Kolejnym etapem jest wykonanie betonowania. Trzeba podkreślić, że jeśli obiekt będzie bezpośrednio tworzony po zabetonowaniu słupków to warto dla wzmocnienia osadzić od razu metalowe stopy, w których zostaną zamocowane legary obiektu. Natomiast jeśli obiekt będzie stawiany w późniejszym czasie dobrze jest zrezygnować z ich wykonania od razu.

Żelbetowe stopy fundamentowe czy betonowe?
Iniekcje w budownictwie – jakie są?

 

Jeżeli chodzi o stopy fundamentowe warto mieć na uwadze, że często stosuje się je w formie prefabrykatów. Zwykle wykonywane są one z betonu. Bardzo popularne jest również wykonanie stóp żelbetowych. Dostarczone są jako gotowe elementy. Występują w formie kwadratu, bądź prostokąta. Mogą posiadać także różną konstrukcję. Konstruowane sa na przykład stopy fundamentowe schodkowe lub jako prostopadłościan.

Istnieje wiele zalet gotowych stóp fundamentowych. Między innymi skracają czas budowy. Ponadto nie ma wtedy konieczności wykonywania pracy zbrojeniowych oraz szalunków. Dużym atutem jest również większa precyzja wykonania fundamentu, ponieważ gotowe stopy fundamentowe żelbetowe są wykonywane według określonych parametrów. Plusem jest również wygodne łączenie z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi budynku, ponieważ prefabrykaty posiadają specjalne wytyki, kotwy oraz szpilki, które łatwo jest wymontować w pozostałe obiekty.

Decydując się na zakup gotowych produktów na plac budowy warto wybrać renomowaną firmę, która zajmuje się ich produkcją. Wtedy mamy pewność, że prefabrykowane słupy fundamentowe mają wmontowane niezbędne elementy transportowe, dzięki którym w maksymalnie ułatwiony sposób zapewnione jest przenoszenie ich na plac budowy. Ponadto wyspecjalizowana firma tworzy słupy w dowolnych wymiarach oraz kształtach, aby dostosować je do wytycznych klienta oraz pod wymogi konstrukcyjne danego obiektu budowlanego.

Cover Technologies

Dużą popularnością wśród klientów cieszy się asortyment oraz usługi firmy Cover Technologies, dlatego decydując się na realizację tak ważnej inwestycji jak obiekty budowlane warto postawić na jakość i renomę. Wtedy klient ma pewność do najlepszego wyrobu na swojej budowie.