Czym jest izolacja pozioma fundamentów i w jakim celu się ją wykonuje?
Planowanie budowy domu to duże i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego każdy stara się zadbać o nawet najmniejszy szczegół, aby konstrukcja była solidna, trwała i bezpieczna przez wiele kolejnych lat. Izolacja pozioma fundamentów to jeden z czynników, który pozwala na uzyskanie oczekiwanych rezultatów, a jej brak z całą pewnością będzie miał niekorzystny wpływ na eksploatację budynku. Czym właściwie jest izolacja pozioma fundamentów i dlaczego jest niezbędna? O tym można przeczytać w dalszej części artykułu!
Izolacja pozioma fundamentów – co to jest?
Nie można zaprzeczyć, że fundamenty są podstawą każdego budynku, a bez nich konstrukcja stanowiłaby zagrożenie dla mieszkańców. Pozioma izolacja to specjalna powłoka, którą należy umieścić między ławą fundamentową a ścianą bądź też ścianami na parterze i fundamentem. Głównym celem układania izolacji poziomej jest ochrona budynku przed kapilarnym podciąganiem wody, czyli jej przesuwaniem się do góry. Jest to zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci gruntowej i wody przez podłogę do wnętrza domu. O izolację poziomą fundamentów należy zadbać na etapie tworzenia projektu. Nie bez znaczenia są również materiały, z których zostanie wykonana, jej umiejscowienie oraz staranność wykonawcy.
Jaka jest różnica między izolacją poziomą a pionową?
Ułożenie izolacji poziomej fundamentów jest niezbędne w przypadku każdego budynku. Jest to najlepszy sposób na uchronienie podłogi przed wilgocią pochodzącą z wód gruntowych. Z kolei izolacja pionowa ma za zadanie zapobiegać dostawaniu się wilgoci gruntowej do ścian budynku i piwnicy. Obie izolacje powinny się wzajemnie uzupełniać i łączyć.
Izolacja pozioma fundamentów a jej brak
Już na początku wspomniano o tym, że brak izolacji poziomej fundamentów może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę może się zdarzyć. Przede wszystkim nieizolowany beton będzie cały czas wsiąkał wilgoć i w niedługim czasie od postawienia konstrukcji budynku, jego poszczególne elementy będą ulegać zawilgoceniu. W konsekwencji we wnętrzu domu może pojawić się grzyb, a okładzina, którą wykorzystano do wykończenia podłogi, zwyczajnie zacznie odpadać. Choć brzmi to poważnie, to na tym zagrożenia się nie kończą. Wraz z biegiem lat i zwiększającej się wilgoci, może dojść do korozji betonu, a konstrukcja przestanie być stabilna. Nie można również zapomnieć o tym, że prawidłowa izolacja pozioma fundamentów zapobiega uciekaniu ciepła z nieruchomości. Jeżeli jej nie ma bądź została źle wykonana, to materiał ociepleniowy namoczy się, a skutkiem tego będą mostki termiczne odpowiedzialne za przepuszczanie zimna z gruntu do środka budynku. Tym samym ogrzewanie w zimniejsze dni nie tylko nie będzie zadowalające, ale jeszcze wzrosną rachunki za jego eksploatację. Warto jeszcze nadmienić, że izolacja pozioma fundamentów oddziela od siebie ściany fundamentowe i ławy, co powoduje, że są niezależne i nie będą pękać pod wpływem silnych naprężeń. Dzięki temu izolacja pionowa nie pęka i udaje się uniknąć zamakania ścian fundamentowych.
Z jakich materiałów można wykonać izolację poziomą?
Izolacja pozioma podobnie jak pionowa powinna być wykonana z najlepszej jakości materiałów. Tylko tak można zapobiec zawilgoceniu ścian fundamentowych i zapewnić sobie komfortowe warunki do życia. Już od wielu lat do zrobienia izolacji poziomej wykorzystuje się papę z dodatkiem lepiku asfaltowego, który jest izolatorem. Niestety dość często popełnianym błędem jest kładzenie kilku warstw papy bez lepiku, a trzeba mieć na uwadze, że ona ma jedynie utrzymać go na miejscu. Coraz częściej używa się również papy termozgrzewalnej, która składa się z dużej ilości lepiku asfaltowego. Alternatywą, choć nieco mniej polecaną do izolacji poziomej są folie fundamentowe. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór masy bitumicznej. Jest to połączenie lepików i mas asfaltowych. Tego typu specyfiki po wyschnięciu stają się szczelną i elastyczną powłoką, która jest równie skuteczna jak papa, czy folia fundamentowa.
Czy możliwe jest naprawienie izolacji poziomej fundamentów?
Nie każdy ma możliwość zadbać o to, aby izolacja pozioma została położona w najlepszym momencie, czyli po zakończeniu prac budowlanych nad betonowym podkładem podłogi na gruncie. Jeżeli po czasie okazuje się, że budynek ma wadliwą izolację poziomą lub w ogóle jej nie posiada, to istnieją trzy możliwości naprawienia tego błędu. Należą do nich:
- Iniekcja krystaliczna. W tym przypadku konieczne jest wywiercenie otworów na stykach ścian fundamentowych i ław, a następnie wlać do nich specjalną mieszankę składającą się z wody, cementu i aktywatorów krzemianowych. Połączenie tych składników powoduje powstanie zbita i mineralna masa, która ma bardzo dobre właściwości przeciwwilgociowe. Co prawda, jest to najdroższa metoda, ale jednocześnie najskuteczniejsza.
- Termoiniekcja. Izolacja pozioma wykonana tym sposobem jest bardzo podobna do powyższej. Z tą różnicą, że zanim masa zostanie włożona do otworów, należy je wcześniej dokładnie osuszyć. Proces ten trwa kilka godzin, a wykorzystuje się do niego niewielką rurkę, przez którą wtłaczane jest gorące powietrze. Po osiągnięciu przez ściany fundamentowe temperatury około 40 stopni można zakończyć pracę.
- Podcięcie murów. Do uzyskanej szczeliny trzeba włożyć 2 arkusze papy, 2 warstwy półpłynnej masy bitumicznej lub płyty wodoszczelnej.
Czy izolacja pozioma fundamentów jest wystarczająca?
Wiadomo już, że izolacja pozioma jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy izolacje pionowe także zawsze muszą się pojawić. Otóż niekoniecznie. Jest to obligatoryjne, jeżeli:
- Do wykonania ścian fundamentowych zostały wykorzystane materiały o wysokiej nasiąkliwości. Przykładem może być beton komórkowy lub cegła ceramiczna.
- Wody gruntowe mające w swoim składzie substancje powodujące korozję betonu.
Można powiedzieć, że izolacja ścian fundamentowych w pionie nie jest obowiązkowa, ale lepiej zrezygnować z niej jedynie, gdy w trakcie budowy używany będzie beton wodoszczelny.